Спец. Д-р Горан Деримачковски – уролог, ќе врши прегледи во клиниките на Неуромедика

Д-р Горан Деримачковски, специјалист уролог во клиниката Хил во соработка со Неуромедика ќе врши прегледи во клиниките на Неуромедика во: • Скопје, 22.12.2018 (сабота) од 16:30 часот, на ул. „Јордан Мијалков“ бр. 62. Закажување на телефонскиот број 02 313 33 13 • Битола, 23.12.2018 (недела) од 09:00 часот, на ул. „Димитар Илиевски-Мурато“ бр. 26. Закажување … pročitajte više

Ви го најавуваме вториот камп на Real Madrid Foundacion Campus Experience во соработка со Неуромедика

Родители, доколку вашите деца, момчиња и девојчиња го сакаат фудбалот и се на возраст помеѓу 7 и 17 години, кампот на Real Madrid Foundacion Campus Experience може да биде вистинското место кое ќе им го трасира патот до фудбалските височини. Драги наши фудбалери во јануари дојдете во Охрид, фудбалската приказна на кралскиот светски гигант да ја раскажуваме … pročitajte više

Хипотироидизам – намалена функција на тироидната жлезда

Тироидната жлезда е најголемата ендокрина жлезда во човековиот организам. Овој ендокрин орган со форма на пеперутка е одговорен за регулирање на метаболните процеси во телото и клеточната респирација. Тироидеата продуцира два тироидни хормони и тоа тријодтиронин (Т3) и тетрајодтиронин – тироксин (Т4). Со лачењето на тироидни хормони во крвотокот, се овозможува непречено одвивање на метаболните … pročitajte više

Синузитис – воспаление на параназалните синуси

Воспалението на параназалните синуси е заболување при кое слузницата што ги обложува синусите е отечена, црвена и воспалена. Доколку оваа состојба не се лекува, може да настане блокада на синусите и затворање на отворите кои овозможуваат комуникација со носот. Тоа доведува до заробување на воздухот и мукусот во синусите, можност за развој на микроорганизми и … pročitajte više

Витамин Ц

Витаминот Ц е вистински пријател на кожата. Исто како и витамините А и Е, витаминот Ц е силен антиоксиданс. Тој ја намалува штетата предизвикана од слободните радикали, ја заштитува кожата од сончевите зраци, помага во заздравувањето на раните и го подобрува тенот. Зелените зеленчуци, цитрусите, компирите, доматите и магдоносот се богати со витамин Ц. Витаминот Ц, познат уште … pročitajte više

Дневен и ноќен биоритам

Биоритамот е најважен за одржување на здравјето Многу мудреци, филозофи, посочуваат како сé во природата делува во ритами и циклуси. Ротацијата на земјата околу нејзината оска, дневниот 24- часовен циклус кој управува со циркадијален ритам во телото,  циклусите на месечината  влијаат на плимата и осеката, исто така и на женскиот месечен циклус, промените на годишните … pročitajte više

Последиците доколку спиете помалку од 6 часа

И додека вашите когнитивни способности се бавни, вашите бесни реакции можe брзо да испливаат на површина. Без разлика на тоа кои се причините за вашиот недостаток на сон, ова се последиците од тоа. 1. Бавни реакции Мислете брзо! Единствениот проблем е што не можете, а научниците откриле дека луѓето кои спијат во просек 6 часа … pročitajte više

Настинка или грип? Научете да ги препознавате симптомите

Предизвикувачите на грип и на настинка се сосема различни типови вируси, па затоа и начинот на лекување треба да биде поинаков. Меѓутоа луѓето не умеат да ги препознаат симптомите, па често течењето од носот и кивањето ги припишуваат на обична настинка, а всушност се работи за грип и обратно. Еве како правилно да ги „прочитате“ … pročitajte više

Д-р Емилија Минова – спец. дерматовенеролог во „Телма Амбуланта“

Д-р Емилија Минова – спец. дерматовенеролог на 22.11.2018 зборуваше на тема “За начинот како да ја заштитиме кожата во oвоj период од годината” во “Телма Амбуланта” на ТВ Телма. Izvor: Neuromedica, http://neuromedica.com.mk/,

Менингитис

Менингитисот е сериозно заболување кое глобално предизвикува смрт на околу 1.000 лица секој ден. Најчесто ја афектира помладата популација, а постои можност да се јави и кај постари луѓе. Лицата кои страдаат од некое хронично заболување или имаат ослабен имун систем имаат зголемен ризик да заболат од менингитис. ШТО Е МЕНИНГИТИС И ШТО ГО ПРЕДИЗВИКУВА? Менингитисот претставува … pročitajte više

Д-р Симеон Могилевски – психијатар: По опасната игра „Син кит“ се појави „Момо“ нова опасна игра за најмладите

Контроверзните онлајн игри кои на децата и тинејџерите им задаваат опасни предизвици, за кои слушавме дека се појавиле во скоро сите европски држави, стигнаа и кај нас. Психијатарот Д-р.Симеон Могилевски упатува апел до сите родители на мали деца да внимаваат и да ги контролираат содржините кои ги гледаат децата на социјалните мрежи, бидејќи десетина родители … pročitajte više

Витамин Д – “сончевиот“ витамин

ЗОШТО НИ Е ПОТРЕБЕН ВИТАМИНОТ Д? Витаминот Д се создава по природен пат во човечкото тело, кога тоа е изложено на сонце. Поради тоа, познат е и како “сончевиот” витамин. На сите ни е познато дека витаминот Д е особено важен за коските. Тој помага за полесно апсорбирање на калциумот. Недостатокот на калциум води до рахитис … pročitajte više

Како да се ослободите од вртоглавицата?

Вртоглавицата е кога имате чувство дека вие или вашата околина се движи, а всушност не постои вистинско движење. Тогаш може да имате проблем со одењето или стоењето и да изгубите рамнотежа и да паднете. Вртоглавицата не е пријатно чувство, а може да го наруши вашиот секојдневен живот. Еве неколку совети што да направите кога имате … pročitajte više

Телма Амбуланта со Прим. Д-р Добрила Андоновска 08.11.2018

Прим. Д-р Добрила Андоновска – спец. по пластична и реконструктивна хирургија на 08.11.2018 беше гостин во емисијата “Телма Амбуланта” на ТВ Телма. Погледнете ја целосната емисија каде што се зборуваше за најчестиот деформитет на ушната школка – клемпавите уши. Izvor: Neuromedica, http://neuromedica.com.mk/,

Епилепсии

(Дефиниција, патофизиологија, класификација, етиологија, епидемологија, дијагностика и терапија) Дефинирање Интимните механизми на епилепсијата се екстремно комплексни, така  што недостасуваат сеуште многу сознанија за разрешување на енигмата наречена епилепсија. Постои  фундаментална разлика помеѓу  поимите:  епилептична криза и епилепсија. Епилептична криза: Kратка клиничка манифестација на пароксистичка хиперактивност на една група мозочни неврони. Таа има свој почеток, сосема … pročitajte više

Хемороиди: Зошто се појавуваат и како се лекуваат?

Појавата на хемороиди претставува едно од најчестите заболувања кај луѓето и има тенденција да рецидивира. Хемороидите се проширени и воспалени крвни садови во и околу анусот и долниот дел на ректумот. Се претпоставува дека повеќе од половина од популацијата ќе се соочи со овој непријатен проблем до својата 50-та година од животот. Се манифестираат и … pročitajte više

Причини за стерилитет кај жените

Неможноста една двојка да зачне по најмалку 1 година незаштитен сексуален однос со нормална фреквенција се нарекува стерилитет. Поимот стерилитет треба да се разликува од поимот инфертилитет. Стерилитетот претставува неспособност за концепција (оплодување), а инфертилитетот означува неспособност бременоста да се одржи до крај, односно додека детето не биде способно за живот. Тоа значи дека инфертилната … pročitajte više

Дијабетес – типови, симптоми, ризик фактори

Дијабетесот е една од најчестите болести на современото општество. Во светски рамки се смета дека има над 200 милиони луѓе со дијабетес, а според Меѓународната дијабетолошка федерација, овој број ќе достигне 350 милиони до 2025 година. И во Република Македонија дијабетесот е многу често заболување од кое страдаат околу 120.000 лица. ШТО Е ДИЈАБЕТЕС И … pročitajte više

Најдоброто од природата за подобро функционирање на простатата

Еден од најголемите здравствени проблеми со кои мажите се среќаваат од памтивек во сите делови на светот се проблемите со простатата. Тие можат да бидат од различна природа, обем и форма. Речиси секој втор маж постар од 45 години веќе имале проблеми со простатата, а голема е  веројатноста дека сите ќе ги доживееме доколку дочекаме длабока старост. … pročitajte više

Интервју со Проф. Д-р Миодраг Врчаковски: „За мене Неуромедика е Елдорадо за успешна и креативна научна работа, за високи научни дострели на светско ниво.“

Проф. Д-р Миодраг Врчаковски, Радиолог и Неврорадиолог, вработен во болницата Неуромедика од 2015 год * Како дознавте за слободното работно место во НЕУРОМЕДИКА? „За моето вработување во Неуромедика најзаслужен е креативниот и инвентивен член на менаџерскиот тим на Неуромедика – Аритон Кандикјан кој по моето пензионирање дирекно контактираше со мене како и визионерската интуитивност на Директорот … pročitajte više

Заболување на простатата

Простатата е егзокрина жлезда која ја опколува уретрата во склоп на репродуктивниот систем кај мажите. Основна функција на истата е продукција, екскреција на алкална течност, за време на ејакулација, која е составен дел на спермалната течност и има значајна улога за преживувањето на сперматозоидите во киселата вагинална околина. Најчести заболувања на простатата се бенигна хиперплазија … pročitajte više

Воспаление на грлото

Воспалението на грлото е состојба која се карактеризира со болка, гребење и иритација на грлото, кои се влошуваат при актот на голтање. Најчесто се појавува во текот на есенските и зимските месеци. За среќа, во најголем дел од случаите воспалението на грлото не е сериозна закана за здравјето и исчезнува без примање на лекови. ПРИЧИНИ … pročitajte više

MOVEMBER – Месец на машкото здравје

Ноември е месец на машкото здравје. „Mоем­ври” е кам­па­ња што на ори­ги­на­лен и ху­мо­ри­сти­чен на­чин пре­не­су­ва ед­но­став­на, а во­ед­но мно­гу се­ри­оз­на по­ра­ка до ма­шка­та по­пу­ла­ци­ја во све­тот. Има за цел да ја по­диг­не све­ста на ма­жи­те за нив­но­то здрав­је, сим­бо­лич­но  пре­ку но­се­ње му­ста­ќи во но­ем­ври. Ас­пе­ктот на ху­мор охра­бру­ва сѐ по­ве­ќе ма­жи да се вклу­чат … pročitajte više

Зошто е битно често да правите испитување на крвта?

Крвта ви дава живот. Таа го храни организмот со кислород, хранливи материи и состојки, кои се борат против инфекциите. Но, исто така, може да донесе и до некои здравствени проблеми, како што се анемијата, згрутчувањето на крвта и модринките. – АНЕМИЈА Ако страдате од анемија, тогаш вашите црвени крвни клетки, во ткивото не носат соодветна … pročitajte više

Пап-тестот може да го спаси Вашиот живот

Што е ПАП-тест? ПАП-тест е лесна, едноставна и брза метода со која се испитуваат промените на грлото на матката. Тоа е цитолошка метода со која се испитуваат одлупените клетки од слузницата на грлото на матката и се утврдува дали се тие нормални или постои некакво нарушување во нивната градба ( воспаление, рак на грлото на матката и … pročitajte više

10 совети за здрав и поубав живот

Доколку се разбудувате уморни и нерасположени, секогаш сте под стрес и слабо спиете, еве неколку совети како да ја вратите енергијата и насмевка на Вашето лице. 1. Разбудете се полека, наместете ја бавната и смирувачка мелодија на телефонот, која лесно ќе Ве расони. Гласниот аларм го забрзува отчукувањето на срцето, а организмот почнува да лачи … pročitajte više

Оддел за клиничка биохемија во Неуромедика

Одделот за клиничка биохемија во „НЕУРОМЕДИКА“ е првата приватна лабораторија во Македонија од 1993 година,  која нуди широк спектар на рутински и специјализирани лабораториски услуги за испитување крв, урина и други телесни течности. На Одделот се изведуваат хематолошки анализи, како и анализа на хормони, ензими, деградациски продукти, електролити, специфични протеини, маркери за воспалителни процеси, фактори … pročitajte više

Настинка, грип или алергија? – Спец. Д-р Маринела Малинова

Често пати се случува да обични горнореспираторни вирози или попознати во народот како настинки се прогласуваат за грип. Додека пак инхалаторните алергии на полен,трева,прашина поради сличните симптоми на настинка се третираат само симптоматски без соодветна антиалергиска терапија. Или пак уште полошо да се започне со антибиотски третман кај алергии(што најчесто се прави на своја рака … pročitajte više

Стоматологија: д-р Катерина Сиљаноска

Во одделот за Стоматологија во Неуромедика се изведуваат консултативни прегледи од стоматолошка проблематика, како и совети за соодветна хигиена и нега на забите и усната празнина. Дијагностицирање и терапија на следните состојби: Превентивна стоматологија и спречување на појава на кариес и други компликации во усната празнина. Детска стоматологија која вклучува прв контакт на Вашите деца … pročitajte više

Се што треба да знаете за рак на дојка (знаци, фази и етапи од откривањето)

Октомври е месец кој го оддбележува еден од најголемите предизвици на медицината – ракот на дојката.Една од 8 жени во текот на својот живот е можно да ја добие оваа потенцијално смртоносна болест. 5-10% од случаите на рак на дојка се наследни (тип BRCA 1,2) доколку во семјството сте имале случај на рак на дојка … pročitajte više

Ефектот од кардио вежбите

Ефектот од кардио вежбите Движењето на мускулите го поттикнува ослободувањето на хормоните кои делуваат на мозокот и влијаат врз растот на мозочните клетки, регулираат расположение и ја подобруваат концентрацијата. Кардиоваскуларните вежби се вежби од аеробен тип. Освен за зајакнување на кардиоваскуларниот систем и слабеење, одлични се и за Вашиот мозок. Подобрувањето на циркулацијата ќе овозможи повеќе … pročitajte više

Проф. д-р. Миодраг Врчаковски – спец. неврорадиолог, текстописец и радио водител

Дали знаете дека  најголемите хитови на Тоше Проески – “Немаш ни благодарам“, “Синот божји“, “Ако ме погледнеш во очи“, “Студена“, На место на злосторот“  и други се текстови на Проф. д-р. Миодраг Врчаковски? Автор е уште на над 300 текстови за најдобрите македонски изведувачи. Проф. Д-р Миодраг Врчаковски е лик кој што долговреме е во … pročitajte više

Анета Начевска – психолог, пишува на тема: Системска семејна терапија

На оваа тема пишува Анета Начевска специјалист по медицинска психологија, системски семеен терапевт во НЕУРОМЕДИКА. Семејната терапија може да се работи со една личност, со различни субсистеми-детски, родителски,родител-дете, со цело семејство или проширен семеен систем, било да се членовите физички присутни или семејниот терапевт истите да ги внесе во терапијата преку техники во враќање во … pročitajte više

Физикална медицина – Спортски повреди

Спортските повреди имаат маргинализирано голем број на спортисти за време на натпревари и напорни тренинзи. Повредите се чести при учество во било кои спортски активност, особено оние со голем интензитет. Некои од причините за повреда се неадекватни загревања, недостаток на кондиција и несоодветни методи за тренинг. Најчести спортски повреди се: истегнати лигаменти и тетиви, скинати … pročitajte više

Успешно реализиран санитетски транспорт на пациент од 2100км

Од 19.09.2018 до 22.09.2018, медицинскиот тим на Неуромедика постави нов рекорд на санитетски транспорт на пациент од Скопје до Болницата Asklepios Klinikum во Хамбург, Германија (2100km).  Нашата медицинска екипа помина вкупно 4200км Скопје-Хамбург-Скопје, од кои Скопје-Хамбург 2100км во 27часа поминати со пациент. Медицинската екипа составена од д-р. Катерина Бранковиќ, мед. сестра Зорица Димитровска и возачите … pročitajte više

Проф. Д-р Методи Чепреганов пишува на тема “Стрес“

На оваа тема пишува Проф. Д-р. Методи Чепреганов, специјалист невропсихијатар во НЕУРОМЕДИКА. Во енормната библиографија посветена на стресот, бројни автори се обидуваат да го дефинираат самиот збор стрес, како и стресогените фактори со општиот синдром на адаптација на индивидуата, откако еден или повеќе потполно новосоздадени, за неа дотогаш не доживеани или случени настани и случувања, потполно или делумно го менуваат правецот и … pročitajte više